Bemutatkozik a Pszichiátriai rehabilitációs osztály
A Kazincbarcikai Kórház Nonprofit Kft. az 50. éves jubileuma alkalmából sorozatot indított az intézmény osztályainak bemutatására.
Most a Szemészeti Osztályt mutatjuk be.
Pszichiátriai rehabilitációs osztály
„Örömöm sokszorozódjék a te örömödben.
Egyetlen parancs van, a többi csak tanács:
igyekezz úgy élni, gondolkozni,
cselekedni, hogy mindenki javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás:
Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.”
Weöres Sándor
Az osztály 2013. január 01-vel kezdte meg működését a 7. emelet B oldalán 30 ággyal. 2014. májusában költöztünk az Európai Uniós forrásból felújított 9. emeletre, ahol szép, tágas, modern, korszerűen kialakított és berendezett, fürdőszobával ellátott kórtermeket vehettek birtokba a betegek. Az "A " oldalon 4 db, a "B" oldalon 6 db 3 ágyas kórterem található. A csoportfoglalkozások megtartására 2 nagy terem áll rendelkezésre, melyből az egyik válaszfallal két kisebb helységre osztható. A betegek gyönyörű helyen, szép, tiszta környezetben gyógyulhatnak. 2013-2019 között közel kb. 2000 páciens fordult meg osztályunkon.
Osztályunkon elsősorban hangulatzavarokkal foglalkozunk, de egyéb pszichiátriai kórképpel küzdő páciensek is előfordulnak.
Kombinált terápiát alkalmazunk, vagyis gyógyszeres terápiát, pszichoterápiát és szocioterápiákat, mint a kreatív foglalkozás, szociáliás csoport, irodalmi-, zene-, szín-ház-, filmes-, lelki támasz csoport, nagycsoport, és relaxáció. Minden reggel tornával indítják a napot a betegeink, mely üdítő, frissítő és feszültség levezető. Egyéni terápiára is lehetőségük van. Mindezekkel próbáljuk elősegíteni a betegek állapotának javulását. Osztályunkon csapatmunka folyik, ahol egy szakmailag jól felkészült team a beteggel együtt a betegért dolgozik.
Az osztály működésének célja, hogy a betegeinket visszaintegrálhassuk a társadalomba, ahol elfogadható életminőség mellett, képességeiknek megfelelően teljes életet élhessenek.
A betegfelvétel előzetes állapotfelmérés alapján, beutalóval, előjegyzés alapján történik. Osztályunkra felvételre 18 életévét betöltött személy kerülhet, saját kérésre. Felső korhatár nincs. Feltétel az önellátás és a csoportokon való részvétel.
Az osztály mellett pszichiátriai szakrendelés is működik kórházunk S épületében.
A szakrendelésen való megjelenés előjegyzés alapján történik.
A TEAM
Megbízott Osztályvezető főorvos:
Dr. Salha Walid Khalil
Szakorvosok az osztály indulásakor:
Dr. László Mónika és
Dr. Matuscsák Szabina,
jelenleg: Dr. Matuscsák Szabina
Szakpszichológus, mentálhigiénés:
Dr. Péter Mária
Szakpszichológus
Kovács Péter
Szociális munkás, csoportfoglalkozás koordinátor:
Sándorné Takács Renáta
Zeneterapeuta:
Kósa György
Lelki támasz csoport vezető: korábban Virág Sándor református lelkész, jelenleg: Világi Emília református lelkész
Vezető ápoló:
Lukács Attiláné
Szakdolgozók:
Dobócziné Gál Erika
Górné Zsigmond Krisztina
Karmanóczki Józsefné
Kis Jánosné
Kulcsár Lajosné
Molnár Erzsébet
Pekár Gyuláné
Pocsai Szabolcs
Vincze Zsigmondné
Adminiszrátor
Kisné Szabó Ildikó
A tisztaságért felel:
Bak Lászlóné
A kreatív csoportokon Dr. Péter Mária irányítása mellett készült munkák közül, több alkotás is részt vett kiállításon:
2018. januárjában Magyar Pszichiátriai Társaság IX. Nemzetközi Kongresszusán Dr. Péter Mária ismertette a kreatív csoport tevékenységét és az osztályon folyó team rehabilitációs munkáját. Módszeréről könyvet is megjelentetett ÉLET-CSEREPEK címmel, melynek vezérelve a minőség és érték teremtés.
Kiállításaink:
- Putnok, 2018.03.21-én a Holló László Galéria
- Ózd, 2018.05.17-én a Digitális Erőmű
- Kazincbarcika, 2018.08.16-án Idősek Otthona
- Debreceni Klinika 2018.09.05-én. Itt három betegünk munkáját(rajzát) elismerő oklevéllel jutalmazták. Nagyon büszkék vagyunk rájuk.
Az osztályunk folyamatosan szépül a betegek által készített képekkel és tárgyakkal.
Mára, már hagyománnyá vált, hogy karácsonyi ünnepséggel készülnek a betegek a foglalkoztatók segítségével. Színdarabbal, verssel, énekkel színesítik műsorukat, melyet a meghívott vendégek és a betegek hozzátartozói is megtekinthetnek. Mindezzel igyekszünk az osztály családias légkörét mélyíteni, illetve a beteg és családtagjai közötti kapcsolatot erősíteni. Próbálunk képet mutatni az osztályon folyó alkotói tevékenységről és a beteg fejlődéséről, gyógyulásáról.
A pszichiátria szó sok emberben félelmet kelt. Sokszor kiközösítik, megbélyegzik a lelki problémákkal, nehézségekkel küzdő embereket, vagy egyszerűen meg sem értik. Munkánk során mi is küzdünk ezen stigma ellen és betegeinket is igyekszünk felkészíteni, megtanítani arra, hogy betegségükben semmi szégyellni való nincs és fontos, hogy segítséget tudjanak kérni.
Az idő múlásával sikerült az osztállyal kapcsolatos kételyeket eloszlatni, és bebizonyítottuk, hogy szükséges és eredményes egy ilyen szakmaterület fenntartása.
Egy beteg vallomása az osztályon szerzett élményeiről:
„Te kedves látogató!
Nézed és látod mennyi összefonódott
szív darabja?
Érintsd meg egy pillanatra
a mindennapi hősök alkotását!
Csak az élet bajnokai tudnak
összetört mozaikból új szívvel
megtelt élet képet, ÉLET cserepet alkotni.”