Bemutatkozik a Szemészeti Osztály
A Kazincbarcikai Kórház Nonprofit Kft. az 50. éves jubileuma alkalmából sorozatot indított az intézmény osztályainak bemutatására.
Most a Szemészeti Osztályt mutatjuk be.
A Szemészeti Osztály bemutatkozása
I.
A Kazincbarcikai Kórház 1969.augusztus 19-i átadásával a Szemészeti osztály a nyolcadik emeleten helyezkedett el, Dr. Rácz József osztályvezető főorvos vezetésével.
Orvosok: Dr. Técsy Sára, Dr. Sztancsik Katalin, Dr. Nováki Tamás, Dr. László Enikő, Dr. Bacskárdi Éva, Dr. Szakalczi Zita, Dr. Gyöngy Ibolya,
Főnővér: Bessenyei Erzsébet.
Az ágyszám 60 volt, külön női és férfi részleggel. Az osztályon saját steril nagyműtő és szeptikus ambuláns műtő állt a rendelkezésére, három műtősnővel és két műtős segéddel. Kialakításra került két sötét szoba és kezelő helyiség is a betegek vizsgálatához. Mind a női és férfi részlegen 1 -1 részlegvezető nővér mellett 5 – 5 osztályos nővér dolgozott akkor még három műszakban.
Műtétek az osztály idejében: hagyományos szürkehályog műtétek (lencsebeültetés nélkül), kancsal műtétek, zöldhályog ellenes műtétek, DCR műtétek, különbféle szemhéj műtétek, entropium és ectropium ellenes műtéteket, valamint árpa, verruca, tumor, fibroma, atheroma, cysta, szemkörüli tályogok, pterygium, xanthelasma, újszülötteknél könnycsatorna átfecskendezéseket végeztek.
Az osztályon kezelték a szem valamennyi gyulladásos megbetegedését, sérüléseket, zöldhályogos betegek kivizsgálását, illetve szemcseppes beállítását. Hypertonia, diabetes okozta szemfenéki thrombosis, embolia, vérzés kezelését. Valamint nagyfokú látásromlást okozó ideghártya károsodás esetén értágító vitamin kúrára feküdtek be a betegek.
Ekkor az osztályon még ügyeleti rendszer működött (orvos, műtősnő).
Kancsal gyerekek gondozása is folyt az osztályon, a kancsalsági tompa látás megszüntetése, centrális fixatio, az az a fovea dominenciájának kialakítása illetve vissza állítása céljából. Elsődleges cél volt a tompa látás megelőzése, térlátás kialakítása, koordinált szemmozgások elérése (Synoptophoros kezelés).
Az osztályhoz tartozott az első emeleti járóbeteg részen az I.-es és II.-es Szemészeti szakrendelők.
Az I.-es rendelőben a felnőtt ellátás mellett gyermek szemészet is működött Dr. Bacskárdi Éva főorvos vezetésével.
II.
15 éven át a terület 43 óvodájában kiszállással, cycloplegiaban szűrték a 3 – 6 éves korosztályt ezzel megadva a lehetőséget az iskolás kor előtti gyógyuláshoz.
Cél: az általánosan előforduló gyermek szembetegségek gyógyítása és ellátása, fénytörési hibák kezelése, kancsalsági tompa látás megszűntetése, ambliopia megelőzése, koordinált szemmozgások elérése. 1 – 3 – 5 éves gyermekek status vizsgálata.
1987-ben Dr. Técsy Sára lett az új osztályvezető főorvos, ő kezdte el az ECCE + PCL műlencse beültetéseket.
Orvosok: Dr. Hobaj Ildikó, Dr. Sztancsik Katalin, Dr. Nováki Tamás, Dr. Antal Levente, Dr. Bochdanovics Márta, Dr. Tóth Károly. Főnővér Bárdos Ferencné.
Ekkor is működött még az ügyeleti rendszer, de már közösen a gégészeti osztállyal.
1999-ben Dr. Hobaj Ildikó lett az osztályvezető főorvos, főnővér Ludányi Istvánné.
Orvosaink: Dr. Antal Levente, Dr. Bochdanovics Márta, Dr. Kolumbán Réka, Dr. Kurkó Levente.
2005 – 2006-ban a kórház hotel részének a felújítása után osztályunk profilja is megváltozott. A 8. emeletről az 5. emelet ,,A” oldalára költöztünk. Ágylétszámunk 20-ra csökkent. A központi műtő is kialakításra került így a nagy műtéteink már nem az osztályon, hanem a központi műtőben történtek, ambuláns műtőnk leköltözött az ,,S” épület 40-es kiemelt kezelőjébe. Új korszerű műszereket kapott az osztály, automata periméter (látótér vizsgáló), keratorefraktométer (szaru görbület mérő), operáló mikroszkóp, A – B képes UH biométer a műlencsék tervezéséhez és a szem UH vizsgálatához.
2009-ben a DEOEC átvette a kórház működtetését. Így a debreceni orvosokkal karöltve a Phacoemulzificatios készülék beszerelése után osztályunkon is megkezdődtek a korszerű phacoemulzificatiós műtétek hajlítható műlencse beültetéssel.
2012-ben osztályunk struktúrája ismét megváltozott, átalakultunk Egynapos Szemészeti Ellátássá és leköltöztünk a földszinti ,,S”épület 44-es részlegébe.
Megszűnt a fekvő beteg ellátás és az ügyeleti ellátásunk is. 14:00 órától munkanapokon, ünnep- és munkaszüneti napokon egész nap a sürgős eseteket Miskolc B.A.Z. Megyei Központi Kórház szemészete, Ózd és vonzáskörzetét az egri Markhot Ferenc Kórház szemészete látja el.
Orvosok: Dr. Semsey István szakterület vezető főorvos
Dr. Hobaj Ildikó szemész főorvos
Dr. Kurkó Levente szemész főorvos
Dr. Antal Levente szemész adjunktus
Főnővér Csernyák Istvánné
Ápolók:
- Bihari Istvánné (egynapos szemészet, III. rendelő, gyermekszemészet, ambulancia)
- Majoros Szeréna (egynapos szemészet, III. rendelő, ambulancia)
- Dékány Róberté szemészeti szakasszisztens (egynapos szemészet, gyermek rendelő)
- Szendiné Gál Renáta (I. rendelő)
- Fórisné Boros Judit (II. rendelő)
Kialakításra került szakterületünkön: 11 ággyal a fektető rész, kezelő, szemészeti ambulancia, sötétszoba, látótér vizsgáló, ambuláns műtő. Hozzánk tartozik, mint évekkel ez előtt is az első emeleti Szakrendelők (I., II. rendelő és a gyermek szemészet is.)
Műszerparkunk fejlődött : Új A – B képes szemészeti UH, YAG lézer,Digitális dioptria mérő, új keratorefraktométer, új réslámpa, Thytmus és Lang teszt, Optikai biométer, Pachymeter.
Folytatódtak a phaco+PCL implantatios műtétek valamint minden olyan egyéb műtétek, amiket egynapos ellátásban végezhetőek: Trabeculectomia, Xanthelasma, Pterygium, Blepharochalasis, Ectropium, Entropium, Relaxatios
incisio, Deepsclerectomia, íves szemhéj plasztikák, ADDON lencse impl. ,Refraktív lencse impl., Tóricus lencse impl.
Steril műtéteink a központi műtőben történnek ahová műtős fiú hozza-viszi betegeinket protokoll szerint.
Ambuláns kisebb műtétek (chalaseon, fibroma, atheroma, cysta, verruca, kisebb tumorok, valamint az újszülöttek könnycsatorna átfecskendezései) a szakterületen kialakított ambuláns műtőben történnek két hetente csütörtöki napokon (ilyenkor nem végzünk phaco emulzifikációs műtéteket).
Fő profilunk a szürkehályog műtét ( phaco+PCL impl.) a betegek már kivizsgálva érkeznek a műtétre és még aznap délután haza is engedjük őket. Kialakításra került a messziről érkező betegeink számára egy VIP szoba, ami fizetős és a hotel szint 8. emelet ,,B” oldalán található, szivesen veszik igénybe , hisz a másnapi kontroll vizsgálatot így könnyebb megoldani a hozzátartozóknak is.
Területi ellátottságunk 80 000 fő.
Havonta : Phaco+PCL impl.műtéteink száma kb. 100
Egyéb műtétek: kb.60.
YAG lézeres beavatkozások: 10 – 15.
Az I.-es, II.-es , III.-as rendelők ,a szemészeti ambulancia, a gyermekszemészeti rendelő havi betegforgalma kb.3000 – 3500.
Munkánk során elsődleges szempont a magas színvonalú betegellátás. A beteg életminőségének jobbá tétele látásuk javítása révén.
Mind ezt kollektív csapat munkában, empátiás oda figyeléssel, felelősségteljesen igyekszünk megvalósítani.